Nahkhiirele pühendatud unejuttude konkursi tulemused

14. detsembril 2020 kuulutati videosilla vahendusel välja nahkhiirte unejuttude võistluse võidutööd. 2020. aasta loomale nahkhiirele pühendatud unejuttude konkursil osales ligi 70 haridusasutust ja esitati üle 450 unejutu. Parimate tööde väljahõikamisega tõmmati ühtlasi joon alla nahkhiire aasta tegevustele. Ligipääs videole : https://youtu.be/i22nJZt0-yk 

Aegviidu Koolist saadeti konkursile 13 luuletust: 5. kl õpilaste omi kaheksa ja 7.-9. kl õpilaste omi viis.

5.-6. kl õpilaste luuletuste 3 parimat olid:

Georg Steve Supper – Rakvere Gümnaasium

Carola Lass – Aegviidu Kool

Hedonel Hermaküla – Gustav Adolfi Gümnaasium

„Eestisse talvituma jäävatel nahkhiirtel algas tard-une periood ja on väga tore, et paljud lapsed ja noored seda oma loominguga sisse juhatada aitasid,“ ütles nahkhiirte unejuttude žürii liige, Eesti Loodusmuuseumi zooloog Lennart Lennuk. Konkurss oli tihe, eriti alg- ja põhikooli-astmes, ning konkursile esitatud unejutud olid erinevates fantaasiaküllastes vormides. Jutuvõistluse töödest kõlasid läbi ka mitmed müüdid, mis ikka ja jälle nahkhiirte kohta levimas on. Näiteks, et nahkhiired on pimedad, kardavad valgust või joovad verd. „Eestis leiduvate nahkhiirte kohta viimane ei kehti ning oli tunda, et enamik unejuttude autoritest oli ka eelnevalt uurimistööd teinud, et nahkhiirtest parem ettekujutus saada. Nahkhiirte müütide kummutamine võtab palju seletamist ja nahkhiire aasta mitmesugused ettevõtmised on siin kindlasti abiks olnud,“ rääkis Lennuk.
Nahkhiire aasta jooksul toimus ka palju loodushariduslikke sündmusi: Eesti Loodus-muuseumis saab külastada näitust „Hirmus armas nahkhiir“, Tallinnas Tammsaare pargis avati lendnäitus “Supervõimekas nahkhiir” ning sama näitust saab peagi näha ka Piusa külastuskeskuses, üle terve Eesti toimus ligikaudu 30 nahkhiirte retke, koolitati üle 40 loodusgiidi oma retkedel ka nahkhiirtest rääkima, valmistati nahkhiirte varjekaste, jälgiti looduskaamera abil nahkhiirte talvitumist, tutvustati nahkhiirte elu meedia vahendusel ning aasta lõpetas unejuttude võistlus. 
Näitus “Hirmus armas nahkhiir” jääb Eesti Loodusmuuseumis avatuks 2021. aasta septembrini, nahkhiirte supervõimete näitusega saav Tammsaare pargis tutvuda detsembri lõpuni.
Parimad nahkhiirte unejutud on peagi kättesaadavad ka laiemale auditooriumile. Täpsema info leiab peagi Eesti Loodusmuuseumi ja Eestimaa Looduse Fondi sotsiaalmeedia vahendusel. 
Žüriisse kuulusid esindajad Terioloogia Seltsist, Eesti Loodusmuuseumist ja Eestimaa Looduse Fondist. Konkursile esitatavate tööde puhul hindas žürii nii loomingulist lähenemist, vormi, ülesehitust, sõnakasutuse oskust, kui ka sisu tõepärasust.  Silmajäänud autoritele ja juhendajatele saadetakse auhinnad postiga.
Nahkhiire aasta tegevused said toimuda tänu mitmele organisatsioonile: Eesti Terioloogia Selts, Eesti Loodusmuuseum, Eestimaa Looduse Fond, Tallinna loomaaed, Looduskalender ja MTÜ Aasta Loom. Nahkhiire aasta tegevusi toetasid Euroopa Komisjoni LIFE-i programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus läbi projekti „Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis“. 
Suur tänu aasta looma unejuttude konkursil osalemise eest!

Kertu Hool

Eestimaa Looduse Fondi teabejuht

Rubriigid: konkurss, Luuletus | Nahkhiirele pühendatud unejuttude konkursi tulemused kommenteerimine on välja lülitatud

Trummidega külaline

Koroona tõi meie kooliellu suured muutused, näiteks kooli sünnipäeva tähistasime lustaka peo asemel väikese koosviibimisega, uude aastasse tuli lükata detsembri eelviimase nädala vahvad üritused ning koolipere peab alustama 14. detsembrist 2020 distantsõppega.

Seda suuremat rõõmu tunti üllatuskülalisest – muusik Reigo Ahvenast.

Paula Liisa: Reedel, 11. detsembril 2020 käis meil 2. ja 3. tunni ajal külas muusik Reigo Ahven. Ta oli nii laheda iseloomuga. Külaline õpetas meid Aafrika trumme ehk djembesid mängima. Ta oli väga muhe sell.

Katharina: Ta oli väga energiline ja tore. Sain palju teada ja toreda kogemuse. Mulle väga meeldis.

Rasmus R: Ta oskas väga hästi trumme mängida. Ta õpetas meilegi neid trumme ning näitas ka teisi pille.

Helena L: See oli väga lõbus ja mulle väga-väga meeldis.

Georg Rasmus: Saime trumme mängida. Selle trummiga, mis on djembe, mängisin esimest korda.

Rubriigid: külaline | Trummidega külaline kommenteerimine on välja lülitatud

2.advent

Teisipäeval, 8. detsembril 2020 jagas kooli saalis oma jõulumõtteid muusikaõpetaja Ülle Ulman. Ta rääkis meile, mida tema jaoks tähendavad jõulud. Õpetaja luges kooliperele ette ka paar enda kirjutatud luuletust, mis lähevad tal luulekogusse. Ta arvas, et jõulud on justkui omaenda ja teiste  sisekosmose avastamine. Jõuluaeg on üks väga maagiline ja rõõmus aeg, mil koos perega aega veeta ja üksteisele kingitusi teha. 

Kreete Margareeta Kalme

Rubriigid: advendihommik | 2.advent kommenteerimine on välja lülitatud

1. advent

Esmaspäeval, 30. novembril 2020 jutustas meile esimese advendi puhul oma jõululoo vene keele õpetaja Andrey Kuzichkin.

Põhiliselt rääkiski õpetaja sellest ajast, kui ta oli alles väike laps, näiteks enda esmakohtumisest jõuluvanaga ja mis siis juhtus. Minu arust oli tore, et jõulumälestust jagas meie oma kooli õpetaja.

Oli naljakas ja vahva esimene advent.

Helena Raava

Rubriigid: advendihommik, advent | 1. advent kommenteerimine on välja lülitatud

Isadepäeva külaline

Reedel, 13. novembril 2020 3. tunni ajal tuli meile isadepäeva puhul külla Liisi isa Jaanus Tüli, kes rääkis trummariks olemisest ja muusikast.

5. kl õpilased jagasid pärast muljeid:

Helena – Mulle meeldis kõige rohkem see, kui külaline hakkas trumme mängima. Alguses ma ehmatasin, aga see oli ikka äge.

Rasmus – Mulle meeldis vahelduseks kuulata trummimuusikat.

Markus – Mulle meeldis kõik, aga kõige rohkem meeldis mulle päriselt kuulda, kuidas ta trumme mängis.

Ka Reti, Lisete, Paula ja Carola meelest oli ürituse kõige huvitavam osa see, kus külaline trumme mängis, Katharina lisas, et trummar oli tore ja andekas.

Rubriigid: külaline | Isadepäeva külaline kommenteerimine on välja lülitatud

Eriline koolipäev

Reedel, 6. novembril 2020 ootas õpilasesindus õpilasi ja õpetajaid kooli halloweenikostüümis. Ja maja oligi täis kummalisi tegelasi.

Rubriigid: halloween | Eriline koolipäev kommenteerimine on välja lülitatud

“Lugemisisu”

Kolmapäeval, 4. novembril 2020 liitusid meie kooli 1.kl. ,2.kl. ja 4.kl. õpilased Aegviidu raamatukogus lugemisprogrammiga “Lugemisisu”. Iga laps sai endale individuaalse lugemispassi, kuhu teeb sissekandeid kevadeni.

Rubriigid: raamatukogu | “Lugemisisu” kommenteerimine on välja lülitatud

Teatrikülastus

Kolmapäeval, 28. oktoobril 2020 tõttasid meie kooli 1.-3. kl õpilased lasteaeda, kus etendus näidend “Imeline puhkus”.

Rubriigid: etendus, kultuur | Teatrikülastus kommenteerimine on välja lülitatud

Maastikuteatejooks Kolgakülas

Neljapäeval, 15. oktoobril 2020 käis peaaegu pool koolist Kolgakülas koolidevahelisel maastikuteatejooksu võistlusel.

Kooli juurest startisime kl 9. Kui kohale jõudsime, registreeris õpetaja meid ära ning hakkasimegi sooja tegema. Radade pikkuseks oli tüdrukutel 500 ja poistel 1000 meetrit. Kokku oli põhikoolidel 3 vanuseklassi.

Stardid algasid kl 11. Esimesena startisid kõige nooremad. Kuna mina kuulusin vanemasse gruppi ja startisin hiljem, sain noorematele kaasa elada.

Kokkuvõtteks võib öelda, et meil läks teiste võistkondadega võrreldes normaalselt. Mulle tundus, et kõik jäid enda sooritusega rahule. Ja oli ka põhjust, sest kõik andsidki endast parima.

Helena Raava

Rubriigid: sport, võistlus | Maastikuteatejooks Kolgakülas kommenteerimine on välja lülitatud

Tuletõrjeõppus

Kolmapäeval, 14. oktoobril 2020 toimus koolis teise tunni ajal tuletõrjehäire.

Helena Land: Meil oli eesti keele tund ja kuulsime kellahelinat ja susinat ukse taga. Ma tegin ukse lahti ja nägin suitsu ning kahte päästjat. Nad ütlesid, et koridoris on tulekolle ja sealt välja ei saa ning lükkasid ukse kinni. Mõtlesime, kuidas välja saada. Kõik olid väga ärevil. Õpetaja ütles, et ronime aknast välja. Nii me hüppasimegi aknast õue ja kogunesime koolimaja ette.

Pärast tegid päästjad õppusest kokkuvõtte ning jagasid meile näpunäiteid. Lõpuks saime proovida, kuidas tulekustutit kasutada ning leeke kustutada.

Rubriigid: päästjad | Tuletõrjeõppus kommenteerimine on välja lülitatud