Karjääriinfo

Aegviidu Kool ja Aegviidu Lasteaed

Eesti Töötukassa pakub Eestis tasuta karjääriteenuseid kõikidele soovijatele läbi nende elukaare. Meie üheks väga oluliseks sihtrühmaks on õpilased. Näiteks 2023/2024 õppeaastal osalesid õpilased karjääriteenustel pea 53 000 korral ja jõudsime karjääriteenustega 84% üldhariduskoolidest. Selleks, et muuta usaldusväärne karjääriinfo igaühele veelgi kättesaadavamaks, oleme olulisemad karjääriteemad kokku kogunud üle-eestilisele veebilehele www.minukarjäär.ee. Eesti Töötukassa karjääriveebi minukarjäär.ee  eesmärk on toetada iseseisvat karjäärikujundajat ja pakkuda digitaalsete tööriistade abil usaldusväärset haridus- ja tööturuinfot. Leht aitab orienteeruda infoküllases karjäärimaailmas, toetab eneseanalüüsil ja annab asjakohaseid juhiseid läbimõeldud karjäärivalikute tegemiseks. Lehele on oodatud kõik, kes on oma elus tegemas karjääriotsuseid, sh õpilased, kes on uute haridusvalikute ees või otsimas töökohta. Oluline on, et õpilased oskaksid teha läbimõeldud valikuid haridus- ning töömaailmas ja ka edaspidisel karjääriteel.

Karjääriplaneerimine on pidev protsess, millega saad tegeleda terve elu selle igas etapis. Pole olemas ühte igavest plaani, vaid see muutub koos sinu eluga. Seetõttu peaksid oma karjääriteekonnal pidevalt silma peal hoidma. Aeg-ajalt võiksid endalt küsida, kas oled õigel teel. Kas see, millega tegeled, teeb sind õnnelikuks? Kas sinu eesmärgid on endised või muutunud?

Karjääriplaan on tegevuskava, kuidas oma unistus või eesmärk täide viia. Karjääriplaani on hea teha näiteks siis, kui:

  • teed järgmiseid samme haridusteel;
  • soovid minna välismaale õppima või tööle;
  • otsid tööd;
  • tahad alustada ettevõtlust;
  • sa ei tea, mis amet sulle sobiks.

Karjääriplaani koostamine on protsess, mis keskendub eri valikutele, mida pead tegema, et leida tasakaal oma (õppe)töö ja eraelu vahel. Mida paremini sa ennast tunned ja tead, mida tahad, seda lihtsam on sul koostada karjääriplaan, mis sobib sinu eesmärkide ja elustiiliga. Kui oled hetkeolukorra välja selgitanud ja eesmärgid paika pannud, siis järgmise sammuna tuleks koostada karjääriplaan.

Kuidas teha karjääriplaani?

Karjääriplaan aitab sinu ideid ja mõtteid korrastada, et saaksid nende põhjal koostada kindla tegevuskava.

Kus sa oled praegu?

  • Kirjelda hetkeolukorda, kus sa oma elus oled. Analüüsi, kas oled sellega rahul või soovid seda muuta.

Kuhu tahad jõuda?

  • Kujutle oma tulevikku ja mõtle, kuhu soovid jõuda.
  • Pane kirja konkreetsed eesmärgid ja unistused. Need võivad olla nii lühi- kui ka pikaajalised sihid.

Kuidas sa sinna jõuad?

  • Pane paika konkreetsed tegevused ja ajakava eesmärkide saavutamiseks.
  • Mõtle läbi võimalikud takistused ja see, kuidas need ületada.
  • Mõtle sellele, kes või mis saab sind toetada.

Hakka tegutsema

  • Tegutse, sest ainult nii saad oma plaani ellu viia.
  • Koosta tegemist vajavate asjade loend ja kasuta meeldetuletusi.
  • Tähista oma edusamme.

Vaata plaan uuesti üle

  • Kui vaja, muuda oma plaani.
  • Ole valmis looma alternatiive ehk varuplaane.

Karjääriplaani võid koostada ka vabas vormis, näiteks joonistades, kollaaži tehes, kirjutades, arutledes lähedasega või muul moel.

Lühi- ja pikaajaline plaan

Lühiajaline karjääriplaneerimine tähendab, et karjääriplaani tegevuskava koostatakse ühe kuni kuue kuu vaates, pikaajaline plaan aga kolme kuni viie aasta vaates. Lühiajaline karjääriplaan toetab pikaajalist karjääriplaani, sest lühiajalises karjääriplaanis on eesmärgid sageli realistlikumad ja kättesaadavamad. Kui oled mõne eesmärgi täitnud, tekib hea tunne, mis aitab sul saavutada pikemaajalisi eesmärke. Lühiajalise karjääriplaani eesmärgid peavad nõudma sinult pingutust, kuid olema ühtlasi jõukohased, et suudaksid neid täita.

Ei juhtu midagi, kui plaanid ei lähe ootuspäraselt. Sel juhul vaata vana plaan üle või koosta uus.

Ainuüksi karjääriplaani koostamine ei taga, et seatud eesmärgid saavutad. Elus on palju tegureid, mis võivad eesmärkide täitmist mõjutada. Seega tuleta endale aeg-ajalt oma unistusi meelde ja naudi kogu teekonda. Karjääriplaneerimisel on kõige olulisem härjal sarvist haarata. Kui vajad abi karjääriplaani koostamisel, siis võta ühendust Töötukassa karjäärinõustajaga või vaata ringi karjääriveebis www.minukarjäär.ee