Lapse kooli minek

Aegviidu Kool ja Aegviidu Lasteaed

Igale koolikohustuseas lapsele (sh haridusliku erivajadusega lapsele) kindlustab elukohajärgne omavalitsus kodule lähimas koolis koha. Koolikohustuslik on laps, kes on enne jooksva aasta 1. oktoobrit saanud seitsmeaastaseks.

Lapse kooli määramisel arvestatakse rahvastikuregistrijärgse aadressi lähedust koolile, sama pere teiste laste õppimist samas koolis ja võimalusel vanemate soove. Valla või linna haridusametnikult saab küsida, missugune kool on määratud lapse elukohajärgseks kooliks.

1. klassi minemisel on kool kohustatud ilma katseteta vastu võtma kõik elukoha järgi sellesse kooli määratud lapsed. Vanemad võivad vabade kohtade olemasolul valida lapsele muu kooli, nt teises omavalitsuses, hariduslike erivajadustega õpilaste kooli, erakooli vms.

Juhul kui laps ei asu õppima elukohajärgses koolis, tuleb lapsevanemal sellest teavitada kohalikku omavalitsust.

Kui vanem soovib koolikohustuseast nooremat last kooli panna, peab kas lapse lasteaiast või kooliväliselt nõustamismeeskonnalt küsima lapse koolivalmiduse hindamist. Lasteaed või komisjon annab soovituse kooli minemiseks. Seejärel tuleb lapsevanemal enne 1. maid teavitada kohalikku omavalitsust lapse kooli astumise soovist. Siis arvestatakse lapsele sügiseks koolikoht elukohajärgses koolis.

Kui laps ei ole oma terviseseisundi või individuaalse arengu tõttu koolikohustuslikku ikka jõudes saavutanud õpingute alustamiseks vajalikku koolivalmidust, võib ta asuda koolikohustust täitma ühe õppeaasta võrra hiljem. Koolikohustuse täitmise alguse edasilükkamise taotluse esitab lapsevanem koolivälisele nõustamismeeskonnale (Innove Rajaleidja kooliväline nõustamismeeskond). Kooliväline nõustamismeeskond soovitab koolikohustust täitma asuda ühe õppeaasta võrra hiljem, kui: 

  • lapse tunnetus- ja õpioskused, sotsiaalsed ning enesekohased oskused ei ole õpingute alustamiseks vajalikul määral välja kujunenud või; 
  • laps vajab haigusest, traumast või tervisehäirest tulenevalt pikaajalist ravi ning lapse terviseseisund ei võimalda tal igapäevases õppetöös osaleda. 

Lapse 1. klassi vastuvõtmiseks esitab lapsevanem:

  • kooli vastuvõtu avalduse
  • lapse isikut tõendava dokumendi koopia
  • tervisekaardi, mille saab lapse perearstilt
  • koolivalmiduskaardi

Allikas: Eesti.ee

Ranitsatoetust makstakse üldhariduskooli esimesse klassi mineva lapse vanemale, eestkostjale või lapse hooldajale (edaspidi vanemale) lapse esimesse klassi õppima asumisel tingimusel, et laps ja vähemalt üks vanematest on jooksva aasta 1. septembri seisuga rahvastikuregistri andmetel Anija valla elanik.
Toetuse taotlemiseks tuleb Anija Vallavalitsusele esitada vormikohane avaldus (iseteeninduskeskkonnas SPOKU või saata vallavalitsusele e-postil anija@anija.ee
www.anija.ee veebilehel leitav täidetud ja allkirjastatud blankett: Omavalitsus –Asjaajamisjuhised ja blanketid) hiljemalt kolme kuu jooksul peale lapse esmakordset kooli minekut.
Täpsemat infot jagab sotsiaaltööspetsialist Anne Klettenberg, kelle kontakti leiate Anija valla veebilehelt: sotsiaalteenuste ametnikud. Ranitsatoetuse maksmise kord: Riigiteatajas.
Toetus makstakse välja alates lapse koolimineku aasta 15. septembrist 10 kalendripäeva jooksul otsustuse tegemise hetkest.
Toetus kantakse avalduse esitaja arvelduskontole või makstakse välja vallavalitsuse kassast.
Ranitsatoetuse määr on 150 eurot lapse kohta.

Allikas: Anija.ee